Kontrola a měření je jeden ze strojírenských oborů, a čím se konkrétně zabývá, si zřejmě domyslíte. Měřidla a měřicí přístroje jsou ve strojařině vysloveně nutné a neobejde se bez nich žádná výrobní linka ani údržbářská či zámečnická dílna. Strojírenství je navíc odvětví, vyžadující měřidla velmi přesná, není to zkrátka zednická profese, kde milimetr při pokládce zdiva u stavby domu nehraje roli, i když tím samozřejmě nezlehčujeme práci stavebních firem. Strojař potřebuje mít měřidlo spolehlivé a také v určitých situacích takové, co usnadňuje výrobní proces ve velkých sériích obrobků.
Pokuste si vytvořit ve své mysli představu, že vyrábíte každý měsíc desítky tisíc kusů drobných dílů pro automobilový průmysl, a že je musíte podrobovat i kontrolnímu měření. Je třeba zjistit, zda jsou dané rozměry v povolené toleranci, a zda se nejedná o zmetky, anebo jde třeba o kusy, které lze ještě dodatečným obráběním opravit. Máte před sebou každý den stovky vyrobených součástek a musíte je všechny zkontrolovat.
Kdybyste to prováděli například mikrometrem nebo posuvným měřítkem, bude to natolik výrobní i kontrolní proces zdržovat, že si prostě nevyděláte, a v tomto okamžiku na scénu nastupuje pasametr. Je to vlastně jakési poměrové měřidlo, na němž se nastaví hodnota požadovaného rozměru u dané součástky, a jedna za druhou se pak přikládá do pasametru, čímž se během zlomku sekundy zjistí odchylka od nastavené hodnoty.
Pasametry tedy značně urychlují měřicí a kontrolní proces a lze říci, že se uplatní zejména ve velkých sériích strojírenské výroby. Jedná se sice o měřidla speciální, s nimiž se nesetkáte ve všech strojírenských firmách nebo dílnách, ale v současné době jsou v tomto oboru vysloveně nutností. Ostatně, není to žádný nový vynález, pasametry se využívaly již ve dvacátém století ve strojírenské produkci naprosto běžně.