Pokud si plánujete pořídit bydlení ve městě, bezesporu je dobrou volbou vybrat právě byt. Jestliže bydlíte ve městě, budete mít veškeré potřebné služby poblíž. V případě, že se plánujete usadit a chcete již bydlení na trvalo, a plně vlastní, tedy nechcete si byt jen pronajímat, tak koupě daného bytu je zásadní. Jednou z alternativ je například vlastnictví družstevního bytu, kromě tedy osobního vlastnictví bytu. Pokud bydlíte v družstevním bytě, může vás jeho koupě vyjít výhodněji než koupě bytu do osobního vlastnictví. Byt v družstevním vlastnictví se vyznačuje tím, že se sousedy v daném domě se podílíte na společné výdaje domu, jako je na osvětlení či úklid. Bývá zde vždy nějaký domovník, který tyto finance zpravuje a vede rady s úřadem. Hypotéka na družstevní byt vás vyjde výhodněji než na byt v osobním vlastnictví.

Byty

Ceny nemovitostí jsou dnes však vysoké, a tak pokud nějaký takový byt nezdědíte nebo nedostanete darem, budete si muset sáhnout hluboko do kapsy. Pokud se jedná o byt přímo v centru města, jeho cena bude o to vyšší. Často si proto dnes, i mladí lidé, berou hypotéku i na koupi bytu. Bohužel doby, kdy byty byly rodinám dávány od zaměstnavatelů jsou ty tam.

Hypotéku lze získat od banky, ale také od nebankovních společností. Musíte splnit jednotlivé podmínky, které jsou u nebankovních společností méně striktní. Splácení vás stejně ale vyjde na minimálně deset let a ručíte po většinu přímo jeho zástavou. Hypotéky jsou dnes avšak bezpečné a úroky nebývají tak vysoké jak u normálních úvěrů krátkodobých. Čím déle budete splácet, tím zpravidla bude úrok nižší. Důležité je dnes si ohlídat také již mnohokrát zmiňované RPSN, roční procentuální sazbu nákladů.

Byt

Nejdražší jsou dnes samo sebou byty v Praze, na které většina z nás ani nedosáhne. Tyto hypotéky vás mohou zavázat na celý život. Důležité je splňovat parametry dané bankou, jako jsou dostatečné příjmy a schopnost splácet. Banka provádí důkladné kontroly před, během splácení. Mohou vám dokonce i při nesplacení přebrat váš majetek. Proto je důležité uvážit, zda jste schopni takový závazek mít a zda vám banka vůbec úvěr poskytne. Pakliže vám banka hypoteční úvěr neposkytne, ale víte že máte dostatečné příjmy a jste schopni splácet, můžete zkusit hypotéku od nebankovní společnosti.