Dřevostavby ve Zlíně jsou objekty, které byste na první pohled možná ani nerozeznali od zděných staveb. Někteří z vás se mohou domnívat, že dřevo je sice stavební materiál známý z minulosti, ale v současné době to není ideální řešení, a že zdivo je zkrátka zdivo.
Odleťte na Yukon
Jestliže se domníváte, že se vám dřevěný dům brzy rozpadne, a že je v něm zima, že protopíte spoustu peněz a stejně se neohřejete, pak si zakupte letenku a odleťte na dovolenou do Kanady, do oblasti Yukon territory. Projděte se městem Whitehorse a dejte si tu práci zjistit, jak to tady s těmi dřevěnými domy vlastně je.
Dřevostavby jsou zde typickou městskou zástavbou, a mnoho domů se tím ani netají svým zevnějškem, ovšem doporučujeme vejít dovnitř a popovídat si tu s lidmi, kteří tu žijí již desítky let. Dozvíte se tu zajímavé informace:
Dřevo je odolné – že by se tu domy rozpadaly? Tomu nevěřte. Odolnost dřeva je značná a co se týče této vlastnosti nemusíte ani cestovat do Kanady, postačí projít se napříč skanzenem v Rožnově pod Radhoštěm. Kupříkladu dům z devatenáctého století přežil svého původního majitele a stavitele Jana Bělyčka o mnoho desítek let. Krásné dřevěné stavby jsou k vidění i na Pustevnách, které byly prohlášeny za Národní kulturní památku.
Není v nich zima – v Kanadě v oblasti Yukon territory vládne poměrně drsná zima. Průměrná denní teplota se tam pohybuje kolem mínus třiceti stupňů Celsia. Je to dáno i tím, že zde panuje tzv. polární noc, tedy velmi omezená délka slunečního svitu. Na první pohled byste možná řekli, že v dřevěných domech se tu lidé moc neohřejí, a že protopí většinu svých úspor, ale není tomu tak. V dřevostavbách je útulno a teplo, vládne tu klid a pohoda a lidé se tu mohou těšit dobrému zdraví, pokud o něj pečují a například se vhodně stravují.
Nemusíte mít tedy obavy, že by vaše dřevostavba byla jen provizorním řešením, kde se budete cítit nepříjemně, a budete mít pocit, že dřevo kolem vás rychle chátrá a stárne.